Denné menu

Obedové menu

Trnava
7

On-line donáška


 


Zdravé desiaty pre školákov

Ak patríte do vekovej kategórie 40 rokov a viac, iste si dobre pamätáte na desiaty, ktoré nám maminy pripravovali do školy. Boli ako cez "kopírak" v celej triede. Zlepovaný chlieb v tenkom obrúsku, ak sa podarilo, aj čerstvý rožok so salámou alebo domácou nátierkou. Ak sme nemali chuť na to, čo sme dostali doma, vymieňali sme si desiaty so spolužiakmi.
Dnes už je situácia v stravovaní detí úplne iná

K dispozícii máme suroviny od výmyslu sveta - zdravé, bio, bezlepkové i štandardné, a aj bohatý výber ovocia a zeleniny. Už len vymyslieť, ako pripraviť deťom zdravú a chutnú desiatu s vyváženým pomerom všetkého, čo by desiata školáka mala obsahovať.

Podľa údajov zverejnených a prezentovaných Úradom verejného zdravotníctva by mala desiata tvoriť 10 - 15 % denného energetického príjmu a čo sa zloženia týka, mala by obsahovať 50 - 55 % sacharidov, 15 - 20 % bielkovín a 25 - 35 % tukov.

Príprava desiaty zaberie čas, ale určite voľte zdravšiu domácu alternatívu pripraveného jedla ako kupované bagety alebo sladkosti v bufetoch či supermarketoch. Nemusíte vždy vytvoriť originálne umelecké dielo, to len v prípade, že máte čas a chuť. Dôležitejšie je, aby jednotlivé suroviny boli čerstvé, ľahko stráviteľné a pre dieťa chutné a obľúbené.
Vo všeobecnosti sa odporúča

ako základná schéma desiaty celozrnný plátok chleba alebo pečiva, obilninová placka, pita chlieb alebo ryžový či knäckebrotový plátok s tvarohom, syrom, strukovinovou alebo zeleninovou nátierkou, prípadne kvalitnou šunkou s vysokým podielom mäsa a minimom soli. Doplnkom by mali byť kusy očistenej zeleniny a ovocia, odporúčajú sa neslané semienka a orechy, ako sladkosť domáce műssli, sušené ovocie, domáci koláčik či keksík, alebo kúsok kvalitnej čokolády. Súčasťou desiaty môže byť jogurt, acidofilné mlieko, klasické mlieko alebo alternatívne aj ochutené mlieka, tvarohové dezerty a krémy.

Možno sa teraz chytáte za hlavu, kde na prípravu desiaty brať čas a nápady. Verte však, že.. článok pokračuje na Tophoreca.sk


Od Tophoreca.sk pripravujeme aj

▫ Gastro špeciality európskych kuchýň očami Sloveniek
▫ Slováci z Európy predstavujú zaujímavosti gastronómie krajín, v ktorých žijú
▫ Zlatá fasáda, zlaté doplnky v interiéri i exteriéri. Predstavujeme vám hotel Dolce Hanoi

▫ Najkrajšie európske mosty
▫ Dovolenka v karavane je spojením romantiky, voľnosti i dobrodružstva
▫ Hotely pre obchodných cestujúcich


Aktualizované: 12.04.2021
Autor: Petra Adamcová
Zdroj: Tophoreca.sk

Petra Adamcová blog Zdravé desiaty pre školákov na Gastromenu.sk