Denné menu

Obedové menu

Trnava
1

On-line donáška


 


Svadobné sladkosti

Svadba bez torty? Dnes takmer nemožné. Veď už v minulosti bola svadobná torta symbolom šťastia a požehnania. Už v starom Ríme sa nad mladomanželmi drobil koláč, ktorý svadobní hostia jedli na znak rodinnej súdržnosti.

Nie je tomu tak dávno, čo sa svadobné torty piekli v domácich podmienkach. Veľký dôraz sa kládol najmä na ich chuť, dávalo sa do nich všetko, čo tam malo byť; torta bola vizitkou svojho zhotoviteľa. Čo sa týkalo jej vzhľadu, väčšinou bola poliata čokoládou, s figúrkami ženícha a nevesty uprostred. O pár rokov neskôr sa z torty sa stalo umelecké dielo, ktoré vzniká predovšetkým pod rukami šikovných cukrárov. Podobne ako móda, i svadobné torty podliehajú trendom. Jeden rok sú v kurze čierne torty, ďalší rok ich vystriedajú folklórne motívy či geometrické tvary.
Čo sa týkalo jej vzhľadu, väčšinou bola poliata čokoládou, s figúrkami ženícha a nevesty uprostred. O pár rokov neskôr sa z torty sa stalo umelecké dielo, ktoré vzniká predovšetkým pod rukami šikovných cukrárov. Podobne ako móda, i svadobné torty podliehajú trendom. Jeden rok sú v kurze čierne torty, ďalší rok ich vystriedajú folklórne motívy či geometrické tvary.

Nielen dizajn, ale i chuť

Samozrejme, i dnes sa kladie veľký dôraz na chuť svadobnej torty. Mohli by sme povedať, že jej „obal i vnútro“ musia byť v dokonalom súlade. Torta musí nielen dobre vyzerať, ale aj chutiť. „Trendom je všetko, čo ľuďom chutí. U nás používame len kvalitné a originálne suroviny, ako sú maslo, šľahačka, mascarpone... žiadne náhrady,“ hovorí cukrárka Ivana Šinkovičová a pokračuje: „Obľúbené sú najmä ľahké ovocné torty s krémom z mascarpone, šľahačkou a malinami. Žiaľ, ďalším dnešným „trendom“ sú rôzne diétne obmedzenia a intolerancie. Priznám sa, že keď som dostala požiadavku na bezlepkový bezlaktózový krémeš, navyše bez obsahu mliečnej bielkoviny, nevedela som sa s tým „pobiť“,“ hovorí.
Aká môže byť

Môžete si vybrať medzi jednoposchodovou alebo viacposchodovou svadobnou tortou. Jednoposchodové torty sa tešia čoraz väčšej popularite, najmä po tom, keď boli náležite „spropagované“ svadobnou tortou Harryho a Meghan. Môžete ich skombinovať niekoľko, a vytvoriť z nich jedinečnú dekoráciu. V popredí zostávajú aj tzv. nahé torty, ktoré sa tešia veľkej obľube najmä v letných mesiacoch. Hoci nemajú na svojom povrchu poťahovaciu hmotu, čokoládu či krém, je možné ich dozdobiť dripom (polevou nedbalo naliatou na povrch), efektom krajky, ovocím či kvetmi.

Návrat k tradíciám a ku koreňom priniesol popularitu tort s folklórnymi motívmi. K stáliciam patria torty so zvislým riasením, ktoré je vhodné pre jednoposchodové torty aj na vybrané poschodie vysokých tort. Z módy nevyšli ani jemné biele torty rôznych tvarov a reliéfov.

Ťahy štetcom

Ak sme na začiatku hovorili o tom, že svadobné torty sa stávajú umeleckými dielami, doslova to platí o tortách.. článok pokračuje ďalej na Tophoreca.sk

Od Tophoreca.sk pripravujeme aj

▫ Iniciatíva Poďme sa najesť pomáha reštauráciám
▫ Pitný režim detí a anketa s mamičkami o tom, čo ich deti milujú


Aktualizované: 12.04.2021
Autor: Tophoreca.sk
Zdroj: Tophoreca.sk

Tophoreca.sk blog Svadobné sladkosti na Gastromenu.sk