Denné menu

Obedové menu

Trnava
1

On-line donáška


 


Stavby postavené ako prejav lásky

V priebehu histórie muži vyjadrili lásku svojim milovaným ženám prostredníctvom jedinečných stavebných projektov. Pozrite sa s nami na päť pamiatok, ktoré sú späté s láskou, a ktoré vznikli práve vďaka tomuto silnému citu.

Tádž Mahál, India

Počas svojej tridsaťročnej vlády nad Indiou si cisár Šáh Džahán Mughal vzal niekoľko manželiek, ale hovorí sa, že žiadnu nemiloval tak, ako svoju tretiu ženu Arjumand Banu Begum, ktorej známejšie meno je Mumtāz Mahal (Milovaná ozdoba paláca). Keď v roku 1631 zomrela, cisár oslovil komisiu architektov, ktorá na jej počesť mala navrhnúť a postaviť v indickom meste Agra unikátnu mramorovú stavbu, ktorá bude už na prvý pohľad preukazovať lásku a city, ktoré k svojej manželke prechovával. Hlavný komplex bol dokončený v roku 1648 a okolité budovy a záhrady boli dokončené o päť rokov neskôr. Cisár na dnes zamilovanými pármi vyhľadávaný pamätník nešetril nijakými výdavkami. Na stavbe pracovalo viac ako 20 000 sochárov, kaligrafov a remeselníkov a ide pravdepodobne o najznámejšie dielo z lásky.
Malý Trianon, Francúzsko

Zámok Malý Trianon patrí do komplexu areálu Versailles vo Francúzsku. Postaviť ho dal Ľudovít XV. pre svoju dlhoročnú milenku Madame de Pompadour. Tá však zomrela štyri roky pred jeho dokončením. Nástupca Ľudovíta XV., Ľudovít XVI. daroval zámok svojej kontroverznej neveste kráľovnej Márii Antoinette, ako priestor na jej výhradné využitie a zábavu. Tá v snahe dištancovať sa od nepružného životného štýlu monarchie začala budovu využívať ako svoje hlavné sídlo a podľa svojho vkusu zariadila interiér, ktorý sa pýši svojou jedinečnosťou ešte dnes.
Hrad Swallow´s Nest, Krym

Neogotická pevnosť, hrad Swallow’s Nest, sa nachádza tridsať metrov nad vodami Čierneho mora. Hrad dal postaviť istý nemecký šľachtic v roku 1912. Podľa miestnej legendy počas svadobnej cesty uvidel pozemok, na ktorom sa v tom čase nachádzal polorozpadnutý malý drevený dom. Vysníval si, že tu dá postaviť romantický zámok, ktorý daruje svojej snúbenici a čerstvej manželke. Robustný dvojpodlažný hrad si príbeh o páre, ktorý sa doň nasťahoval, necháva.. článok pokračuje na Tophoreca.skAktualizované: 26.04.2021
Autor: Petra Adamcová
Zdroj: Tophoreca.sk

Petra Adamcová blog Stavby postavené ako prejav lásky na Gastromenu.sk