Denné menu

Obedové menu

Trnava
7

On-line donáška


 


Po čom ženy túžia

"Sorry, guys, but you won’t be able to get a reservation at our hotel - ever - because only women are allowed". Túto vetu by ste si pravdepodobne vypočuli, ak by ste si chceli ako muž rezervovať ubytovanie v hoteli Som Dona na Malorke. Nedávno otvorený hotel totiž poskytuje ubytovanie výlučne ženám.

Cieľovou skupinou hotela sú ženy, ktoré cestujú samostatne alebo v skupine. Účel ich cesty môže byť rôzny. Niektoré cestujú za bisnisom, iné si chcú vychutnať pár chvíľ osamote, alebo v kruhu priateľov či rodinných príslušníkov výlučne ženského pohlavia. Ako uviedol Joan Enric Capellà, prezident Som Hotels, otvoriť "women-only" hotel sa rozhodli po zrelej úvahe, so zohľadnením vývoja na trhu cestovného ruchu, kde v poslednom období prišlo k nárastu "sólo" cestovateľov, a to najmä žien (podľa prieskumu Booking.com, 33 percent respondentiek v roku 2018 cestovalo za biznisom či relaxom osamote). "V našom hoteli sú vítané všetky ženy staršie ako štrnásť rokov bez ohľadu na sexuálnu orientáciu, či už cestujú osamote, v pároch, alebo ide o matku s dcérou, či skupinu priateliek. Navyše, hotel je otvorený ďalším spoločenským kontaktom," uviedol Capellà. Hoci Som Dona je prvou lastovičkou v rámci hotelovej siete, hoteloví manažéri už majú skúsenosti s jedným "only" konceptom, nakoľko na Malorke prevádzkujú hotel výlučne pre dospelých.

Ako ďalej uviedol prezident spoločnosti, snažili sa vytvoriť paralelu k trendu samostatných priestorov pre ženy, akými sú napríklad oddelené fitness centrá alebo sauny pre ženy. Rovnako sa inšpirovali ďalšími women-only hotelmi, a to nielen v Európe. Myšlienka vyhradených priestorov pre ženy v oblasti cestovného ruchu nebola ani na Malorke nová, už v roku 2014 v hoteli Barceló Illetas Albatros vyhradili jedno poschodie výlučne ženám. V tomto prípade sa hotel klasifikoval ako women-friendly, čo značí, že ubytovať sa v ňom mohli aj muži, s výnimkou poschodia určeného ženám.
"Nie každý rozdielny prístup v poskytovaní služieb na základe pohlavia je diskriminačný."

Podobným príkladom je Georgean Court Hotel v kanandskom Vancouveri, ktorý víta biznismenky alebo partie žien na špeciálnom poschodí, tzv. "Orchid Floor". Zriadenie tohto poschodia odôvodňujú požiadavkou žien na vyššiu bezpečnosť, ako aj špeciálnym dizajnom a vybavením izieb. Prístup na takéto poschodia je zvyčajne s použitím hotelovej karty (priamo na poschodí alebo vo výťahu). Vyhradené poschodia pre ženy bývajú z náboženských dôvodov pomerne časté v arabských krajinách. Pre tieto ženy je navyše nemysliteľné, aby ich obsluhovali muži. Ako príklad môžeme uviesť jediný women-only hotel na Strednom východe - The Luthan Hotel & Spa v saudskoarabskom Rijáde, ktorý okrem iného oceňujú cestujúce ženy - moslimky najmä preto, že tu nemusia nosiť hidžáb.

Okrem "klasických" hotelov fenomén "women-only" "dorazil" aj do tzv. kapsulového ubytovania. Už piktogram na vstupných dverách tokijského hotela Nine Hours Woman Kanda jasne určuje, kto je v tomto hotely vítaný. Rovnako existujú i penzióny určené výlučne pre ženy. Jeden z nich - Josephine’s Guesthouse - sa nachádza v Zürichu. Ženy si v ňom môžu rezervovať ubytovanie až na dobu šiestich mesiacov. Vedeli ste, že existuje aj ostrov, kam môžu prísť len ženy? Volá sa SuperShe a administratívne patrí k Fínsku. Inšpirujúce ubytovanie i množstvo športových a relaxačných aktivít vytvorili z ostrova, vlastneného ženou, exkluzívne dovolenkové miesto. Pôvodne bolo základňou SuperShe Community, v ktorej získalo členstvo už osem tisíc žien zo 122 krajín.
Čím sú odlišné

Ak by sme porovnali požiadavky obchodných cestujúcich z radov mužov a žien, zistili by sme, že sa v princípe veľmi nelíšia. Každý biznismen (či už ide o muža alebo ženu) v hotelovej izbe ocení pracovný stôl, pohodlnú posteľ, dostatočný počet zásuviek, ramienka na oblek či kostým, spoľahlivú Wifi či kvalitný kávovar. V dobrých hoteloch nebýva problém s bezpečnosťou alebo obťažovaním žien. Kamerový systém, či už na parkovisku alebo v priestoroch hotela, býva samozrejmosťou, rovnako ako bezpečné uzamykanie hotelových izieb. Do úvahy treba vziať aj - dnes už častú - personalizáciu ponúk a služieb, na základe ktorej je možné splniť extra požiadavky žien i bez špeciálne vyhradených izieb, poschodí, či dokonca hotelov.

"Niektoré hotely, i keď ponúkajú extra služby pre ženy, sa tým zo zjavných dôvodov navonok príliš "nechvália". Výnimkou sú arabské krajiny."

Ale predsa len, existujú určité nuansy, ktoré môžu pobyt žien spríjemniť. V prípade už spomínaného hotela Som Dona ide aj o špecifický dizajn celého ubytovacieho zariadenia. Je pravdou, že v ňom prevláda ružová farba, podľa vyjadrenia vedenia hotela však nejde o nejaký "barbie" dizajn, skôr o zakomponovanie "ženských" farieb do moderného dizajnu.

Čo ešte môže hotelier urobiť pre cestujúce ženy namiesto vytvorenia pre ne vyhradených priestorov? Často môže ísť o maličkosti, ktoré ženy na cestách určite ocenia. Ak začneme hotelovou kúpeľňou, potešilo by ich.. článok pokračuje na Tophoreca.sk


Za TopHoreca.sk /.cz: Alena Reháková
Foto: Naumi Hotel Singapore, Bliss Sanctuary for Women Bali, Hotel Som Dona Malorca, Pura Women´s Health Resort Gars am KampAktualizované: 19.06.2021
Autor: Tophoreca.sk

Tophoreca.sk blog Po čom ženy túžia na Gastromenu.sk