Denné menu

Obedové menu

Trnava
1

On-line donáška


 


Mesto Bratislava a Metropolitný inštitút Bratislavy obnovujú slávne mestské kúpele Grössling

Kúpele Grössling boli v minulosti obľúbeným miestom relaxu, stretávania sa a športu. Dnes sa svojou rekonštrukciou vracajú späť do života, aby sa stali spoločenským priestorom pre všetkých Bratislavčanov.

Mestské kúpele Grössling sú ikonickou stavbou Bratislavy. Budova z roku 1895 zažila najväčší rozkvet v roku 1914, kedy k rekreačným a vaňovým kúpeľom pribudla plavecká časť a ďalšie rekreačné kapacity. Už vtedy kúpele slúžili mešťanom, okrem očistnej a športovej funkcie, aj ako dôležitý stretávací bod. Práve túto funkciu chce dnes tento projekt vrátiť mestu a jeho obyvateľom.
V pláne je aj vytvorenie novej mestskej knižnice

Okrem obnovy kúpeľov je v pláne do oddelenej časti objektu presťahovať jeden blok Mestskej knižnice a vytvoriť tak verejnú inštitúciu, ktorá bude prístupná pre všetkých. Mestská knižnica v Bratislave bola založená v roku 1900, a je najstaršou a najväčšou verejnou knižnicou v hlavnom meste. V súčasnosti sa nachádza na dvoch miestach, v bloku na Kapucínskej a Klariskej ulici, a v budove na Laurinskej ulici. Priestory na Laurinskej ulici sú však nevyhovujúce a knižnica trpí nedostatočnou priestorovou kapacitou aj zlým technickým stavom.

Presťahovanie časti Mestskej knižnice z Laurinskej ulice do priestorov Grösslingu je príležitosťou na jej reštart - aktualizáciu a modernizáciu vybavenia, aktivít aj služieb. Nová knižnica zároveň otvára priestor na dialóg o tom, ako má moderná mestská knižnica vyzerať a ako má fungovať. Knižnica bude otvoreným miestom pre aktívne dianie, stretávanie a spoznávanie (sa).
Čo ešte prinesie plánovaný koncept Grössling?

Verejný priestor je dôležitou súčasťou celého konceptu Grössling. Preto sa revitalizuje park na Medenej ulici, ktorý sa stane vstupnou bránou do objektu. Kaviareň s čitárňou bude skvelou príležitosťou na ponorenie sa do knižných noviniek, dennej tlače alebo priateľského rozhovoru. Detská zóna v dohľade rodičov poskytne bezpečné a príjemné prostredie pre rodiny s deťmi. Rezidenčné centrum prevádzkované Mestskou knižnicou a partnermi prinesie priestor pre spisovateľov, prekladateľov, umeleckých a kultúrnych aktérov.

Rekonštrukcia bude realizovaná podľa víťazného návrhu architektonickej súťaže

Výsledná podoba rekonštrukcie objektu Grössling bola predmetom medzinárodnej architektonickej súťaže, vyhlásenej Mestom Bratislava a Metropolitným inštitútom Bratislavy v marci 2020. Aktuálny víťazný návrh najlepšie reagoval na.. článok pokračuje na Tophoreca.sk

Od Tophoreca.sk pripravujeme aj

Téma Gastro
▫ Mäsiarstvo bez mäsa? Áno a stretlo sa s veľmi pozitívnym ohlasom

Téma Cestovný ruch
▫ Soulful Hotel Silena - miesto so silným príbehom
▫ V oblakoch vôní a farieb na tradičných koreninových trhoviskách sveta


Aktualizované: 12.04.2021
Autor: Petra Adamcová
Zdroj: Tophoreca.sk

Petra Adamcová blog Mesto Bratislava a Metropolitný inštitút Bratislavy obnovujú slávne mestské kúpele Grössling na Gastromenu.sk