Denné menu

Obedové menu

Trnava
1

On-line donáška


 


Letné osvieženie v podobe zdravých domácich nápojov

Zavlažovanie organizmu a dodržiavanie pitného režimu je pre zdravie človeka a správne fungovanie organizmu nesmierne dôležité. V lete ešte viac ako v iných ročných obdobiach. Sladké nápoje, džúsy a perlivé vody s dochucovadlami nie sú pre zdravý pitný režim tie najvhodnejšie. Ak si chcete dopriať zdravý a výživný nápoj, budeme vás inšpirovať zaujímavými kombináciami ovocia, byliniek, zeleniny a ostatných ingrediencií, z ktorých si v domácich podmienkach vytvoríte chutný a zdraviu prospešný drink. A verte, že na komerčne vyrábané nápoje si už ani nespomeniete.
Čajové a bylinkové nápoje "Cold Brew"

Príprava čaju má svoje zákonitosti a pravidlá. Možno ste si v niektorej z letných terás či reštaurácií všimli v ponuke nápojového lístka nápoje pripravované formou cold brew. Ide v podstate o macerovanie za studena, ktoré v čaji a v bylinách ponecháva zachované viaceré prospešné látky, jeho chuť je jemnejšia, sladkastá a osviežujúca. A práve osvieženie si naše telo v lete vyžaduje. Je samozrejme rozdiel či macerujeme zelený čaj, čierny čaj či bylinky. Závisí aj od kvality konkrétneho druhu čaju, čím kvalitnejší, tým postačuje kratšia doba macerovania a taktiež záleží od množstva čaju či byliniek, ktoré budeme macerovať.

Vo všeobecnosti sa odporúča 6 g čaju na 0,5 litra vody, 3 gramy byliniek na 0,5 litra vody alebo 6 - 8 gramov ovocných čajových zložiek na 0,5 litra vody. Čaj alebo bylinky sa zalejú studenou vodou a nechajú sa lúhovať v prikrytej sklenenej nádobe podľa chuti a preferencií 4 - 8 hodín. Následne sa nápoj môže servírovať do vysokých pohárov, doplnený o ľadové kocky, prípadne obľúbený ovocný alebo bylinkový sirup, či kúsky ovocia.
Ovocné a zeleninové nápoje

Obľúbené druhy ovocia a zeleniny nakrájané na menšie kúsky sa spolu s vybranými bylinkami zalejú vodou, prípadne sódou. Ovocie, zelenina a bylinky za pár hodín odovzdajú tekutine svoje chute a vône. Ak chcete intenzívnejší zážitok chutí, môžete ovocie aj popučiť.

Prospešnými a zdravými kombináciami sú citrusové plody v kombinácii s mätou, medovkou, rozmarínom a zázvorom. Nebojte sa vytvoriť a odskúšať kombinácie, ktoré sa vám na prvý pohľad zdajú "divoké". V reštauráciách a baroch je čoraz častejšie v ponuke uhorkovo mätové osvieženie s limetkou, jablko s aloe a pomarančom, pre milovníkov sladkej chute rôzne druhy melónov zaliate vodou. Ak pociťujete akútny nedostatok cukru, doprajte si do nápoja kvapku medu alebo agávového sirupu, nie je to však nevyhnutné. Veď vyskúšajte a posúďte sami.

Smoothie

Známy nápoj smoothie je zväčša záležitosťou raňajok, desiaty alebo olovrantu. V lete odporúčame smoothie, ktoré je ľahšie stráviteľné, a ktoré nezaťažuje žalúdok. Malo by byť pripravené bez kombinácie orechov, semien.. článok pokračuje ďalej na Tophoreca.sk

Od Tophoreca.sk pripravujeme aj

▫ Svadobné sladkosti
▫ Iniciatíva Poďme sa najesť pomáha reštauráciám
▫ Pitný režim detí a anketa s mamičkami o tom, čo ich deti milujú


Aktualizované: 12.04.2021
Autor: Petra Adamcová
Zdroj: Tophoreca.sk

Petra Adamcová blog Letné osvieženie v podobe zdravých domácich nápojov na Gastromenu.sk