Denné menu

Obedové menu

Trnava
1

On-line donáška


 


Japonské kapsulové hotely využívajú každý centimeter priestoru

Tradícia a pôvod kapsulových hotelov sa pripisuje Japonsku, kde v 80. rokoch minulého storočia vznikli ako núdzové ubytovanie. Bolo určené pre manažérov, robotníkov a ľudí, ktorí pracujú dlho do noci, neoplatí sa im cestovať do svojich bytov a skoro ráno zase späť do práce. Postupne začali kapsule využívať ľudia, ktorí zmeškali posledný vlak, lietadlo, či mladí ľudia túžiaci po zábave, ktorí sa po prehýrenej noci len uložili spať do kapsule.
Vzhľad kapsulí

Reálne ide o priestory s veľkou miestnosťou alebo miestnosťami, kde sa nachádza určitý počet na seba "nalepených" kapsúl. V inej miestnosti sú k dispozícii sociálne zariadenia. Podľa typu kapsulového hotela je v priestore s približnými rozmermi 1,5 x 2,5 metra, vysokej do jedného metra priestor na sedenie a ležanie, elektrická prípojka na nabíjanie elektronických prístrojov, osvetlenie, zrkadlo a malý stolík. Na posteli je k dispozícii vankúš a prikrývka.
Prvý kapsulový hotel postavený v Japonsku v roku 1972, Nakagin Capsule Tower

Pôvodne jednoduché a miniatúrne "úliky" so závesom namiesto dvier sa začali postupne zdokonalovať, priestorovo zväčšovať a poskytujú už komfort aj pre náročnejšiu klientelu.

Vo vyšších kategóriách kapsulových hotelov je v mini izbe už aj klimatizácia, trezor na cennosti, uzamykateľné čipové dvierka, wifi a extra skrinka mimo kapsule na uloženie osobných vecí. V niektorých hoteloch je možné vybrať si zvukotesnú kapsulu, v prípade, že máte ľahký spánok, alebo naopak svojim hlučným spaním zobudíte polovicu klientov hotela. Napriek tomu, že ide o cenovo dostupné ubytovanie, práve tieto hotely sa pýšia maximálnou čistotou a udržiavaním poriadku.

Nielen v Japonsku

Trend kapsulových hotelov si postupne získava svojich priaznivcov a začínajú sa rozširovať aj v iných krajinách sveta. Po Japonsku začali kapsulové hotely stavať aj v.. celý článok čítaj na Tophoreca.sk


Aktualizované: 30.12.2020
Autor: Petra Adamcová
Zdroj: Tophoreca.sk