Denné menu

Obedové menu

Trnava
7

On-line donáška


 


Hľadali dokonale vyladený gin, otvorili vlastnú destilérku

V Trenčianskych Tepliciach priamo na vstupe do kúpeľného parku vznikla nová prevádzka, ktorej energia priam pozýva na návštevu. Spoznajte príbeh lokálnej destilérky Likérka, v ktorej sa vyrába remeselný slovenský gin TOISON a bylinný likér Dr. Kramer.


Sen o vlastnej destilérke

Za projektom stojí dvojica Pavol Sirotný a Michal Hajský. V roku 2019 prerobili v Trenčianskych Tepliciach v spolupráci so slovenskými architektmi starý meštiacky dom z 20. rokov minulého storočia. Likérka Apertiv Bar & Distillery ukrýva bar a kaviareň, terasu, obchodík a výrobňu. Dominantou je presklený výhľad do výroby s prvotriednym destilačným zariadením Holstein. Práve tu sa ručne vyrába slovenský gin TOISON a bylinný likér Dr. Kramer.


Dr. Kramer – Bylinný likér z kúpeľov

V dokonale prepracovanej receptúre vyznieva chuť sviežej medovky, materinej dúšky, anízu a bazových plodov. Iskrivý záver okorenený vanilkou a škoricou zahaľuje podmanivá vôňa ruží a levandule. Nechajte sa preniesť do obdobia elegantného života kúpeľného mestečka a vychutnajte si dúšok bylinného likéra. Dr. Kramer v ikonickej lekárnickej fľaši spája dary prírody, silu kúpeľných prameňov a poctivú ručnú výrobu. Likér netreba chladiť, podávať ho môžeme ako aperitív, aj ako digestív. Navyše, výborne sa hodí aj ku káve a sladkému dezertu.

TOISON - Remeselný gin vyladený v každom detaile

Legenda hovorí, že termálne pramene v okolí Trenčianskych Teplíc objavil pastier, ktorý sa vydal hľadať zatúlanú ovečku. Názov ginu preto dômyselne ukrýva odkaz na slovenský pôvod symbolizovaný ovčím rúnom (z fr. TOISON), ktoré je preklenuté aj do detailov na fľaši odliatej v tvare zvona. Dizajn fľaše slovenského dizajnérskeho štúdia získal bronz na svetovej súťaži obalového dizajnu Pentawards 2020 a stal sa súčasťou publikácie Design Book no.6.

Pomalá, viacstupňová destilácia prebieha v destilačnej kolóne Holstein. Používajú sa dva kombinované štýly výroby a to steeping a racking. Po destilácii gin odpočíva mesiac v starožitných kameninových nádobách z čias bývalého Československa. TOISON otvára vôňa kamiliek, kvetov lipy a bazových plodov. Po ochutnaní potom dominujú borievky, šípky a žihľava. V závere doznieva sladké drievko, ovocnosť arónie a sviežosť citrusov.

Článok si môžeš prečítať aj na Tophoreca.sk

Viac informácií nájdeš na: Spiritcompany.sk


Aktualizované: 21.07.2021
Autor: Tophoreca.sk
Zdroj: Tophoreca.sk

Tophoreca.sk blog Hľadali dokonale vyladený gin, otvorili vlastnú destilérku na Gastromenu.sk